Emniyet ve Güvenlik CamlarıCam kırılgan bir malzemedir ve sıradan düzcamın darbelere dayanımı düşüktür. Cam kalınlığının artırılması ile camın darbelere karşı dayanımı artmakta, ancak cam kırılmasından kaynaklanan yaralanma riskleri giderilememektedir. Cama uygulanan ikincil işlemler ile cama emniyet ve güvenlik özellikleri kazandırılmakta, kırılma sonucunda oluşabilecek yaralanma riskleri azaltılırken dışardan gelecek darbe ve saldırılara karşı can ve malın korunmasına katkı sağlanmaktadır.

Emniyet camları kavramı, kişilerin türlü nedenlerle cama çarpıp, camın kırılması sonucunda ortaya çıkabilecek risklerin giderilmesini içerir.

Güvenlik camları kavramı dışarıdan gelecek saldırılara karşı can ve malın korunmasını içerir. Yaşam alanlarında kullanılan camların, kırılmalarından kaynaklanan yaralanmaları önlemek için Şişecam Lamine Cam kullanılması gerekmektedir.

“TS 13433 - Cam -Yapılarda Kullanılan- İnsan Çarpmasıyla İlgili Güvenlik Uygulama Kuralları” standardına göre aşağıdaki durumlarda emniyet ve güvenlik camları kullanılmalıdır:

  • Yerden 80 cm’e kadar olan camlamalarda,
  • Yerden tavana kadar kesintisiz devam eden camlamalarda,
  • Cam kapılarda ve kapıların yan doğramaları içindeki camlamalarda,
  • Baş üstü ışıklık camlamalarında.
* Isıcam’ın dış camında temperli cam, iç camında ise Şişecam Lamine Cam kullanılması uygun bir çözümdür.

Şişecam Lamine CamŞişecam Lamine Cam; Şişecam Düzcam’ın lamine emniyet ve güvenlik camıdır. Cam kırılmasından kaynaklanan riskleri, kırılma halinde parçaları yerinde tutarak en aza indirger. Şişecam Lamine Cam; taş ve sopa gibi cisimlerle yapılan saldırı ve hırsızlık girişimlerinde; içeri girişleri, PVB, cam kalınlığı ve dış etkinin büyüklüğüne göre önler veya geciktirir. Eşyaların ve kumaşların renklerinin solma nedeni olan ultraviyole (UV) ışınlarının geçişini %97-99 oranında engeller. Lameks yalıtım camı üniteleri, renksiz, harmandan renkli, kaplamalı ve ısıl işlemli camlarla, renkli ve renksiz PVB kombinasyonlarıyla birlikte oluşturulabilir.

Temperli CamlarTemperli camlar, kırılma halinde zar büyüklüğünde küçük kütleli parçalara ayrılır.

Özel ısıl işlemlerle belirli seviyelerde yüzey ön gerilimi kazandırılan temperli camlar, normal camlara göre basınç, darbe ve ısıl kırılma risklerine karşı yaklaşık 4-5 kat daha dirençlidir. Isıl işlemden sonra camlara herhangi bir kesme, delik delme, kenar ve yüzey işlemi yapılamaz.

Temperlenebilir Low-E ve Solar Low-E Cam ile ısı-güneş kontrolü ve emniyet bir arada sağlanır.

İletişim

 Adres Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Dumlupınar Cad. No:10 Malıköy-Ankara
 Telefon 0(312) 385 4940 (Pbx)  Fax 0(312) 385 4942
 Eposta grupcam@grupcam.com.tr


ŞişeCam
Isıcam Yetkili Üreticisi